A1 Alpha 21 – osnovne značajke:
– ZASLON: 6,52″ IPS, HD+ rezolucija, omjer 20:9
– PROCESOR: MediaTek Helio P22 na 1,8 GHz, 8 jezgri
– GRAFIKA: PowerVR Rogue GE8320
– RAM: 4GB
– POHRANA PODATAKA: 128GB
– KAMERE: prednja 8MP, stražnja 48MP + 2MP + 2MP
– OS: Android 11 (TCL UI)
– BATERIJA: 4000 mAh, brzo punjenje
– DIMENZIJE: 165,6 x 75,6 x 8,74 milimetara
– TEŽINA: 165 gram
Dizajn
I treća generacija A1 Alpha 21 po vanjskom je izgledu vrlo sličan prethodnom modelu. Sprijeda dominira zaslon s kapljičastim usjekom za prednju kameru, senzor udaljenosti i osvjetljenja, no niti ovaj model nema LED notifikaciju. Okvir je metalni ali plastificiran, straga je kućište plastično i crne je boje, koliko vidim to je jedina boja u kojoj je dostupan. Rubovi oko zaslona su relativno tanki, nešto je veća “bradica” ispod zaslona.
Straga je u gornjem lijevom uglu okomito postavljena trostruka kamera, a u istom okviru je i LED bljeskalica, malo ispod po sredini je okrugli čitač otiska prsta, dok se u dnu nalazi logo telekoma te certifikacijski podaci.
Na okviru se nalaze ulazi i izlazi – dolje su simetrično dizajnirani mikrofon i zvučnik, između njih je vremešni microUSB ulaz, gore je dodatni mikrofon i 3.5mm ulaz za slušalice, desno su tipke za kontrolu zvuka i tipka za paljenje, dok je lijevo utor za nanoSIM/microSD kartice te posebna dedicirana tipka za Google pomoćnika.
Po dimenzijama je veći od prethodnika što je i logično jer ima veći zaslon – dimenzija je 165,6 x 75,6 x 8,74 milimetara, ne bez obzira na to je iste težine od 165 grama. Za vanjski izgled bi mogli reći kako je i ovo dizajnerski klasičar, oku ugodan smartfon.
Zaslon
Najvidljivija razlika u odnosu na prethodni model svakako je u zaslonu koji je veći. A1 Alpha 21 se može pohvaliti 6,52 inčnim Vast Display zaslonom, IPS LCD matricu te HD+ rezoluciju od 720 x 1600 točaka (269 ppi), omjera je 20:9 te zauzima 82,24% prednje površine smartfona.
Standardnog je osvježenja od 60Hz, osjetljiv je na istovremeni dodir u 10 točaka (multitouch), te ima 2.5D zakrivljeno zaštitno staklo tako da je otporan i na ogrebotine. Sve u svemu, u svakoj od ovih karakteristika je ponešto bolji. Iako se dijagonala povećala rezolucija je ostala ista, no sadržaj se odlično vidi, ikone i slova su oštri, boje realne, a i potrošnja baterije će biti manja.
Primijetio sam i kako je relativno dobro otporan na otiske prstiju tako da ćete ga vrlo lako očistiti i običnom suhom maramicom. Isto tako, podsjećam još jednom na dodatnu zaštitu za zaslon koju po želji možete postaviti. Za dodatnu uštedu baterije u postavkama ili notifikacijskom centru možete uključiti i “Tamni način rada”.
Jačinu osvjetljenja zaslona izmjerili smo našim mjernim instrumentom i dobili smo rezultat od 317 Luxa, što je osjetno manje nego kod prethodnog modela, no moći ćete ga sasvim ugodno koristiti i po dnevnom svjetlu, možda ne baš na suncu.
CPU/GPU/RAM/ROM
Što se tiče hardverske konfiguracije ona je praktički identična prethodnom modelu tako da možemo samo ponoviti ono što već znamo od prije. Jedina razlika je u jačim jezgrama koje rade na nešto manjem taktu. Podsjetit ću vas kako smartfon radi na MediaTekovom Helio P22 procesoru (MT6762V/WD) koji je proizveden u 12-nanometarskoj tehnologiji u drugom kvartalu 2018. godine (Q2 2018). Radi se o 8-jezgrenom procesoru, evo i rasporeda jezgri:
– 4x ARM Cortex-A53 jezgre na 1,8 GHz
– 4x ARM Cortex-A53 jezgre na 1,5 GHz
Procesor ima integriranu PowerVR Rogue GE8320 grafiku (GPU) na 600MHz. Na raspolaganju vam je i 4 GB RAM-a (LPDDR3, 933MHz) te čak 128 GB interne memorije koju možete proširiti preko microSD ulaza do 512GB, a što bi trebalo biti dovoljno i za zahtjevnije korisnike.
Ukratko, ovo je možda pomalo zastarjela ali vrlo dobro balansirana konfiguracija tako da bi se trebao korektno raditi kako u aplikacijama tako i u video igrama, što ćemo također detaljno testirati.
Kamere
Ukratko rečeno, kamere su vrlo dobre, ugodno su me iznenadile, tim više što ću vas još jednom podsjetiti kako je riječ o vrlo jeftinom pametnom telefonu. Očekivano, aplikacija radi odlično, imate brojne mogućnosti za podešavanje prije samog fotografiranja ili snimanja videa.
Prednja kamera je od 8 MP s otvorom blende od f/2.0, te koristi bijeli zaslon kao bljeskalicu, a podržava prepoznavanje i uljepšavanje lica, otključavanje uređaja prepoznavanjem lica (Face Unlock), portret/bokeh, HDR i filtere. Isto tako, može snimiti FHD video od 1920 x 1080 točaka u 30 sličica u sekundi u MP4 formatu. Ukratko, kamera je vrlo ugodno iznenađenje i snimit će sasvim korektne selfie fotke u svim uvjetima snimanja, pa čak i u kod slabijeg osvjetljenja.
Stražnja kamera je trostruka i okomito je postavljena, okvir oko kamera je nešto modernije dizajniran, a u njemu se nalazi i LED bljeskalica.
Stražnja kamera je trostruka, evo i njenih specifikacija:
• 48MP glavna – otvor blende f/1.8, veličina senzora 1/2″, veličina piksela 1,6 µm, žarišna duljina 28mm
• 2MP makro – otvor blende f/2.4, veličina senzora 1/5″, veličina piksela 1,75 µm, leća iz 3 dijela, kut prikaza 90°
• 2MP dubinska – otvor blende f/2.4, veličina senzora 1/5″, veličina piksela 1,75 µm, leća iz 3 dijela, kut prikaza 84°
Osim LED bljeskalice na raspolaganju vam je i auto fokus, a podržava prepoznavanje i uljepšavanje lica, HDR, panoramu, dugu ekspoziciju, bokeh efekt, super-makro i Pro mod (ručno), a zahvaljujući umjetnoj inteligenciji (AI) može automatski prepoznati objekte i uvjete snimanja. Ono što primjećujem je kako malo teže prikazuje fotke u kontrastnim situacijama odnosno većem rasponu boja tako da svijetle boje mogu “izgorjeti”. U zatvorenom prostoru su čak i bolje, LED bljeskalica odlično radi, a i noćne su fotke prilično čiste i oštre. Niže možete vidjeti i naš mini foto album, pa sami procijenite kakve su.
Trebate dodatne informacije o ovom artiklu?
Pošaljite nam upit